Telewizja satelitarna – jak działa?

www.kc.com.pl/dzialalnosc

Anteny satelitarna umieszczone na budynkach to nie rzadki widok. To właśnie dzięki nim w wielu domach można oglądać telewizję. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak to się dzieje, że to właśnie te talerze decydują o tym, czy mamy dostęp do telewizji czy też nie.

Zatem pora wyjaśnić w jaki sposób działa telewizja satelitarna. Telewizja satelitarna wykorzystuje nadajniki nazywane transponderami, które w dużych ilościach znajdują się na sztucznych satelitach Ziemi. To umożliwia pokrycie sygnałem ogromnych obszarów używając do tego tylko jednego nadajnika oraz dotarcie z sygnałem do miejsc, gdzie nie można lub nie opłaca się tworzyć sieci nadajników naziemnych.

Telewizja satelitarna nadaje programy telewizyjne przeznaczone do odbioru przez pojedynczych odbiorców przy pomocy dwóch urządzeń: anteny satelitarnej oraz odbiornika satelitarnego, który podłączony jest do telewizora. Z ośrodka nadawczego wysyłany jest sygnał zawierający pakiety kanałów telewizyjnych, poprzez łącze mikrofalowe, który trafia na pokład satelity. Satelita odpowiednio przekształca oraz wzmacnia sygnał, po czym nadaje go w kierunku Ziemi.

W ten sposób pokrywa zasięgiem określony obszar powierzchni w innym zakresie częstotliwości niż sygnały, które nadawane są w kierunku satelity. Przy pomocy wymienionych wcześniej urządzeń sygnał jest odbierany i dekodowany, co pozwala na oglądanie telewizji. Dawniej korzystano z systemów analogowych, dziś w Polsce funkcjonuje cyfrowa telewizja satelitarna.

drukarki używane pomarancza.pl/oferta/print

Podziel się na: