Internet w Polsce – jak to się zaczęło?

www.perceptio.com.pl

Jeszcze kilkanaście lat temu komputer i internet w domu był rzadkością. Popularne były kafejki i kawiarenki internetowe, gdzie za niewielką opłatą można było skorzystać z komputera z dostępem do sieci. Dziś popularne są punkty hotspot, a pocztę elektroniczną możemy odebrać o każdej porze dnia i nocy – czy to jadąc tramwajem, bądź jedząc śniadanie. Jak to wszystko się zaczęło? Historia internetu w Polsce sięga początku lat 90-tych. 26 września 1990 roku uruchomione zostało pierwsze łącze analogowe o prędkości 9600 bit/sek. Dziś trudno nam wyobrazić sobie taką prędkość.

Dwa miesiące później Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie otrzymał od Ministerstwa Obrony USA, jako pierwszy w Polsce, adres IP. Wtedy także odebrano pierwszą wiadomość e-mail. Jednak symbolicznie uznaje się, że to rok 1991 jest początkiem internetu w Polsce. W Warszawie, Krakowie, Toruniu i Katowicach funkcjonowały wtedy komputery, które miały dostęp do sieci. Były to jednak instytucje naukowe. Przez kilka kolejnych lat korzystanie z internetu było dosyć drogie.

W roku 1995 powstał pierwszy portal internetowy autorstwa Polaków – Wirtualna Polska. Wtedy także utworzono Polską Społeczność Internetu. Organizacja miała na celu propagowanie rozwoju internetu w Polsce. Przełomowym rokiem stał się rok 1996, kiedy to Telekomunikacja Polska SA uruchomiła ogólnodostępny numer, który pozwalał na połączenie z internetem przy pomocy modemu telefonicznego. Cztery lata później Polacy mogli korzystać z usługi oferującej stałe łącze i nieblokującej linii telefonicznej. Z roku na rok na rynku zaczęły pojawiać się coraz tańsze usługi, a liczba internautów zaczęła wzrastać.

Decyzje IT

Podziel się na: